گام اول سلامت؛همین که یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم

به وبسایت شبکه بهداشت ودرمان شهرستان دهاقان خوش آمدید .

previous pauseresume next

اخبار واحد مبارزه

اخبار كميته جامعه ايمن :

 

برگزاری دوره آموزشی ویژه رانندگان حمل و نقل عمومی :

با توجه به وقوع حوادث ترافیکی در بین رانندگان حمل و نقل عمومی ، واحد مبارزه با بیماری ها در راستای رسالت کمیته جامعه ایمن ، با حساس سازی معاونت راهنمایی و رانندگی ، مقرر گردید دوره آموزشی تحت نظارت اداره تاکسیرانی شهرستان برگزار گردد .

 

پیشگیری از رخداد حوادث غرقی :

با عنایت به رسالت کمیته جامعه ایمن ، واحد مبارزه با بیماری ها با حساس سازی مدیریت بحران شهرستان ، مقرر گردید در موارد زیر ایمنی ملزم گردد :

نرده گذاری منابع آب ، استخرها ، سدها ی ذخیره آب

نصب تابلوهای هشداردهنده شنا ممنوع در مکان های پر خطر

آموزش عمومی به ساکنین مجاور در محل های مذکور در جهت مخاطرات احتمالی

اصلاح معایب و ایمن نمودن سازه های پرخطر

شناسایی مکان های پرخطر در محل های فوق با همکاری مسئولین

 

درب پوش گذاری دهانه قنات

در راستای اهداف کمیته جامعه ایمن ، واحد مبارزه با بیماری ها با حساس سازی شهردار محترم و مطرح نمودن عدم وجود پوشش مناسب بر دهانه قنات که در مسیر تردد مراجعین به مرکز بهداشتی درمانی حضرت رسول اکرم قرار داشت خطر سقوط افراد بویژه کودکان را مرتفع ساخت .

 

 برگزاری کارگاه آموزشی کنترل خشم

با توجه به میزان بالای آسیب دیدگی ناشی از  عدم خودکنترلی در شرایط استرس زا ، در راستای اهداف کمیته جامعه ایمن با همکاری واحد بهداشت روان در خصوص مهارت کنترل خشم جهت رابطین بهداشتی جلسه آموزشی برگزار گردید .

 

 تشکیل کارگروه سوانح ترافیکی :

در راستاي كمميته جامعه ايمن و با عنایت به افزایش تصادفات در جاده های داخل شهرستان در طی ۵ ماه نخست سال در مقایسه با آمار سال های قبل ، کارگروه سوانح ترافیکی در محل فرمانداری شهرستان دهاقان تشکیل گردید . طبق اظهارات مدیریت اداره راه و شهرسازی شهرستان ، به علت تردد کم خودروها در جاده های داخلی شهرستان ، از سوی اداره کل راه و ترابری نمره خطر پائین در این خصوص منظور شده است که موجب شده موضوع کاهش خطر در نقاط حادثه خیز شهرستان در آخرین اولویت در بین سایر شهرستان های استان اصفهان قرار گیرد . بنابراین تنها راه حل کاهش تصادفات ، آموزش و ارتقاء فرهنگ ترافیکی می باشد .

 

 ایمن سازی در طرح های آبخیزداری :

با عنایت به بروز سقوط کودک زیر ۵ سال در منابع آب زیرزمینی در مناطق عشایر نشین در یکی از شهرستان های مجاور که جهت تفریح مراجعه داشته اند ، به منظور پیشگیری از وقوع حوادث مشابه اداره جهاد کشاورزی با همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تحت نظر مدیریت بحران متعهد شدند در موارد زیر ایمنی لازم را جهت پیشگیری از سقوط و حوادث غرقی در این شهرستان را به عمل آورند :

ـ نرده گذاری منابع آب ، استخرها ، سدها و بند های ذخیره آب

ـ نصب تابلوهای هشداردهنده شنا ممنوع در مکان های پرخطر

ـ آموزش به ساکنین مجاور محل های فوق الذکر در خصوص مخاطرات احتمالی

ـ شناسایی مکان های پرخطر و اجرای طرح های ایمن

ـ اصلاح معایب و ایمن نمودن سازه های پرخطر

 

تشکیل کارگروه مناسب سازی و ایمنی معابر :

پیرو مصوبه کمیته جامعه ایمن ، مقرر شد مناسب سازی معابر جهت پیشگیری از سقوط و زمین خوردن سالمندان ، جانبازان ، معلولان از طریق ایجاد رمپ با شیب ۸ درصد و نصب دستگیره در قسمت ورودی انجام پذیرد .

 

 

اخبار هاي متنوع :

 

روز جهانی قلب سالم :

با توجه به این که بیماری های قلبی عروقی ،  اولین علت مرگ در شهرستان محسوب می شوند معرفی عوامل خطر جهت آشنایی عموم حائز اهمیت است که واحد مبارزه با بیماری ها رعایت به توصیه زیر را پیشنهاد می دهد :

ترک دخانیات ، عدم داشتن رژیم غذایی پرچرب و افزایش تحرک بدنی ، ۸۰ درصد مرگ ناشی از بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

 

راه اندازی مرکز دیابت :

همزمان با شروع طرح پزشک خانواده شهری ، مرکز دیابت در کلینیک بیمارستان شهدای دهاقان از ابتدای شهریورماه راه اندازی شد . به منظور به کنترل رساندن قند خون و کاهش چربی خون بالا و بررسی رتینوپاتی ، بیماران دیابتی از واحد دیابت به مرکز دیابت ارجاع می شوند .

 

توزیع کارت شناسایی ویژه بیماران دیابتی :

با توجه به احتمال بروز هیپوگلیسمی در بیماران دیابتی ، به منظور تسریع در روند تشخیصی نیروهای امدادی ، کارت شناسایی ویژه بیماران دیابتی تکثیر و توسط پرستار واحد دیابت توزیع گردید .

 

تأمین داروهای مورد نیاز در بروز هیپوگلیسمی بیماران دیابتی

با توجه به لزوم دکستروز در اشکال ویال و سرم جهت درمان در بروز هیپوگلیسمی بیماران دیابتی ، واحد مبارزه با بیماری ها با مساعدت امور دارویی شهرستان این دارو در واحد دیابت شهرستان تأمین گردید .

 

 

بازدید از مراکز تهیه مواد غذایی :

در آستانه روز جهانی قلب سالم با توجه به استفاده نامناسب از روغن ها در اغذیه فروشی ها ، رستوران ها و فست فود های سطح شهر واحد مبارزه با بیماری ها با همکاری کارشناسان بهداشت محیط مرکز بهداشت بازدید به عمل آمد . در این بازدید پمفلت های آموزشی در خصوص روش های صحیح استفاده از روغن در حین طبخ مواد غذایی توزیع شد و توصیه های بهداشتی در خصوص عوارض مصرف روغن هایی که چندین بار حرارت دیده اند و بر سلامت قلب مصرف کنندگان اثرگذار هستند ارائه شد .

 

ثبت روزانه غربالگری نوزادان :

با توجه به مشکل قطع اینترنت در مراکز منتخب نمونه گیری ، واحد مبارزه با بیماری ها از طربق نصب برنامه DEHAGHAN -  NSPورود اطلاعات غربالگری را پشتیبانی کرده و تمامی نمونه های گرفته شده به صورت روزانه و بدون تأخیر پذیرش می گردد .

 

انجام معاینه پای بیماران دیابتی

به منظور تشخیص سریع عوارض نوروپاتی در بیماران دیابتی ، وسایل تشخیصی مورد نیاز جهت انجام معاینه پا با پیگیری واحد مبارزه با بیماری ها تأمین شد و در اختیار واحد دیابت گردید . همچنین مقرر گردید بیماران دیابتی جهت انجام معاینه قبل از ارجاع به سطح سوم ، به پرستار واحد دیابت واقع در مرکز شماره ۱ مراجعه نمایند .

 
 

ارتباط با ما

آدرس: دهاقان-خیابان معلم-فلکه مهر مادری شبکه بهداشت ودرمان شهرستان دهاقان

تلفن های تماس:۵۳۳۳۵۸۱۱-۵۳۳۳۳۹۱۴

تلفکس:۵۳۳۳۲۶۱۱